Ambulans zakupiony przez szpital w Jaśle

W marcu 2017r. w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle nastąpiło uroczyste przekazanie zakupionego ambulansu specjalistycznego dla zespołów ratownictwa medycznego.

Jest to ambulans typu „C” , który powstał  na samochodzie bazowym m-ki Mercedes Benz Sprinter 319 CDI. Karetka posiada dużej mocy, wysokoprężny silnik z elektronicznie sterowanym wtryskiem bezpośrednim. Spełniający normę spalin Euro 6. Moc  silnika 190 KM z automatyczną skrzynią biegów.

Ponadto ambulans posiada następujące systemy bezpieczeństwa:

• ABS - system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania,
  • ESP - elektroniczny system stabilizacji toru jazdy,
  • ASR - układ przeciwpoślizgowy napędu,
  • EBV - elektroniczny korektor siły hamowania,
  • BAS - asystent hamowania (wspomaganie hamowania awaryjnego),
  • Hamulce tarczowe na przednie i tylne koła.

Ambulans  wyposażony jest sprzęt i aparaturę medyczną zgodną z obecnie obowiązującymi wymogami przewidzianymi dla zespołów "S". Można tu zobaczyć  m.in.  defibrylator z możliwością  teletransmisji zapisu EKG, kardiomonitor, respirator, pompę infuzyjną, nosze podbierające, deskę ortopedyczną i krzesełko kardiologiczne.

Przedział medyczny jest ergonomiczny posiada do  zagospodarowania bardzo dużą ilość schowków, szafek, wnęk i szuflad, w przypadku schowków zastosowano system otwierania "PUSH". Fronty schowków są przezroczyste, to spore ułatwienie w lokalizacji sprzętu.

Wnętrze karetki jest bogato rozświetlone, łącznie ze wszystkimi schowkami. Oświetlenie zewnętrzne oraz wewnętrzne jest ledowe. W przedniej części pod pokrywą silnika zamontowane są głośne dobrze słyszalne przez innych użytkowników dróg sygnały dźwiękowe z możliwością podawania komunikatów.

Całość zabudowy sprawia wrażenie bardzo przestrzennej i nowoczesnej karetki.

Koszt całkowity: 359 171,09 zł w tym:

• 300 000,00 zł dotacja celowa z budżetu Państwa
  • 59 171,09 zł środki własne